U subotu, 18.12.2021. s početkom u 10h prvu od dvije radionice, podnaslova „Mikro-gravitacije i bestežinske spekulacije“ održava multimedijalna umjetnica Neli Ružić. Radionice su namijenjene polaznicama_ima koji su slušali webinare iz Umjetničkog modula.

Što znamo o ženama koje su bile ili su trenutno u svemiru?

Radionica je usmjerena na proučavanje žena – astronautkinja u različitim misijama i ulogama u programima istraživanja svemira. Postotak žena astronauta je samo 11 % u odnosu na cjelokupnu populaciju astronauta. Prvi dio radionice bit će usmjeren na upoznavanje s biografijama nekih od njih kao i na pitanja: Koje emancipacijske elemente astronautkinje unose u prostor emancipacije žena uopće?

U patrijahalnim društvima u kojima još živimo, neke od njih poput Elene Severove (rođene 1976.) novinari su pred odlazak u svemir pitali kako će uređivati kosu na ISS-u (international Space Station). Odgovorila je: „Ja imam pitanje za vas. Zašto ne postavite pitanje o Aleksandrovoj kosi? Žao mi je, ovo je moj odgovor.“

Godine 1982. Svetlana Savitskaya posjetila je svemirsku stanicu Saljut 7, postavši druga žena u svemiru i prva koja je izvela svemirsku šetnju. Kad je stigla na svemirsku stanicu, muške kolege su joj poklonile pregaču.

Danas postoje platforme poput Programa Space4Women koji podržava rodnu ravnopravnost u sektoru svemirskog istraživanja nastojeći podići svijest o nedostatku zastupljenosti djevojaka i žena u svemiru.

U drugom dijelu radionice razgovarat će se o idejama kako obraditi temu žena u istraživanju svemira kroz umjetničku praksu? Kako ih upisati u prostor muzeja?

Važno je napomenuti da se ovim radionicama, osim istraživačkog, želi potaknuti i ludičke elemente, zaigranosti, poetiku, ideju fikcije i eksperimentiranja. Kako izgubiti tlo pod nogama, predstaviti bestežinsko stanje? Kojim pitanjima možemo problematizirati nepoznavanje i nezastupljenost astronautkinja u edukaciji, u muzejima?

 

* Webinari se provode u sklopu projekta ‘Žene i tehnika – prema rodno uključivom muzeju’ kojeg provodi Centar za ženske studije u suradnji s Tehničkim muzejom Nikola Tesla u Zagrebu. Ukupna vrijednost projekta je 481.721,65 kn, a projekt sufinancira Europska unija iz Europskog socijalnog fonda u ukupnom iznosu od 409.463,40 kn. Cilj projekta je uključivanje osoba mlađih od 25 godina u kulturno-umjetničke sadržaje kroz participiranje u online radionicama i webinarima te sukreiranje virtualnog muzejskog postava koji promiče rodno inkluzivni pristup. Trajanje projekta je do ožujka 2022.

Sadržaj objave isključiva je odgovornost Centra za ženske studije.

 

Projekt je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.