Projekt će nastaviti postojeća i osigurati kontinuitet budućih istraživanja tradicijske i suvremene hrvatske kulture feminističkom epistemiologijom uz uvažavanje transnacionalne razmjene znanja i iskustava što nastaju sve intenzivnijim križanjem istraživačkih domena ženskih studija, postkolonijalnih studija, kulturalnih studija i kulturne antropologije.

Pretpostavka je da će novi teorijski pristup pojedinim prijelomnim razdobljima hrvatske povijesti (od ranog 19. do početka 21. stoljeća) pridonijeti razumijevanju uvjeta u kojima se nacija i njezino okruženje, njezin “organski ustroj” i reprezentacijski imaginarij, strukturira po modelu rodnih odnosa u vrijeme intenzivnog razvoja nacionalnih ideologija i njihovih unutarnjih proturječja. Projekt ukazuje na relevantnost rodne perspektive za razumijevanje dinamike povijesnih procesa, rodne kodiranosti sjećanja i službene povijesti (tzv. velikih pripovijesti i ženskih naracija), te značenje ideologema vezanih uz nacionalne heroine i mitske figure žena.

Projekt će nizom minucioznih historiografskih rekonstrukcija i komparativnih analiza pokušati ukazati na konkurentska mjesta proizvodnje značenja o prošlosti te na obrasce rodnog imaginiranja kolektivnih identiteta u Hrvatskoj, s obzirom na suprotstavljene zahtjeve suvremenosti i tradicije, etnonacionalnih lojalnosti i transnacionalne, odnosno rodne solidarnosti.

Voditeljica: Renata Jambrešić Kirin (Institut za etnologiju i folkloristiku)
Članice : Ines Prica, Biljana Kašić , Sandra Prlenda i Natka Badurina
Financijska potpora: Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa

Autor
admin
Datum objave
30.12.11
Kategorija
Projekti
Oznake