29. studenog 2011. u prostorijama Centra za ženske studije u Memorijalnom stanu Marije Jurić Zagorke, u sklopu Dana Marije Jurić Zagorke po treći puta je dodijeljena Nagrada za najbolji studentski rad na teme žena odnosno rodne problematike.

Sa željom promoviranja i poticanja istraživanja koja se tiču ženske subjektivnosti, ženske povijesti i kulture, roda/spola, moći i znanja, autoriteta i nasilja, Centar za ženske studije dodjeljuje Nagradu smatrajući da je obrazovanje o ženskoj problematici na interdisciplinarnoj osnovi nužno te kao takvo sastavnim dijelom novih i kritičkih znanja unutar obrazovanja na svim razinama.

Na svečanoj dodjeli nagrada sudjelovale su nagrađene studentice, njihove mentori/ce, prijatelji/ice, rodbina te ostali kandidati /kandidatkinje koje su prijavili svoje radove zaNagradu te predstavnice Centra za ženske studije kao i predstavnica Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i šport.

Sve prisutne su u ime Centra za ženske studije pozdravile izvršna direktorica Rada Borić, ovogodišnja voditeljica projekta Nagrada Zorica Siročić i predsjednica Centra za ženske studije kao i predsjednica Prosudbene komisije dr.sc. Iva Grgić Maroević koja je dobitnicama, uz obrazloženja nagrađivanja pojedinih radova, predala nagrade.

Osim formalnim kriterijima objavljenima u Natječaju, pri selekciji studentskih radova važnu ulogu je imala inovativnost, originalnost i aktualnost odabrane teme kao i pristup njenoj obradi i prezentaciji. Prosudbena je komisija, u sastavu dr.sc.Iva Grgić Maroević (predsjednica), dr.sc. Aleksandra Čižmešija i dr.sc. Renata Jambrešić Kirin, vodila računa o tome je li jasno postavljen i primjereno argumentiran cilj rada, korespondira li s njime primijenjena metodologija, te je li ta metodologija inovativna, korektna i konzistentno primijenjena. Od rada se očekivalo da bude cjelovit, koherentan, konzistentan i s jasnom strukturom te da bude pisan pismeno i stilski korektno. Posebno se vrednovalo i korištenje literature, ponajviše analitički i kritički pristup izvorima te njihovoj sintezi i interpretaciji.

Nagrade za najbolji studentski rad se sastoje od novčanog iznosa i povelje, a dodijeljenje su sljedećim studenticama:

Prva nagrada dodijeljena je Lani Pukanić studentici komparativne književnosti i engleskog jezika i književnosti na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu za rad Cur(k)e II: pregovaranje s kulturom (pod mentorstvom dr.sc. Maše Grdešić i dr.sc. Deana Dude).

Druga nagrada dodijeljenja je Svjetlani Knežević studentici novinarstva na Fakultetu političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu za rad Predstavljenost žena u središnjim informativnim emisijama HRT-a, RTL-a i Nove TV u 2009. i 2010. godini (mentorica doc.dr.sc. Viktorija Car).

Treća nagrada dodijeljena je Maji Banožić studentici na Odsjeku za kroatistiku i bohemistiku s Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu za rad Kad žena piše povijest književnosti: Zdenka Marković (mentorica doc.dr.sc. Lahorka Plejić Poje).

Uz dodijeljenje nagrade, posebno priznanje i pohvalu Komisije primile su Ivona Mikjeli sa studija novinarstva Fakulteta političkih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, za rad Obiteljska socijalizacija i svijest o rodnim ulogama – utjecaj arhetipova iz bajki na djecu (mentorica dr.sc. Smiljana Leinert-Novosel), Doris Šegota s Filozofskog fakulteta, smjera fizika i informatika Sveučilišta u Rijeci za rad Žene u povijesti fizike (mentorica prof.dr.sc. Rajka Jurdana-Šepić) i Larisa Musić sa Stomatološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu za rad Žene u stomatologiji: prilog proučavanju jedne predrasude (mentor doc.dr.sc. Tihomir Kuna, dr.med.dent.).

Čestitamo još jednom dobitnicama i njihovim mentorima/cama, a svim ostalim prijavljenima te njihovim mentorima/cama zahvaljujemo na iskazanom interesu za ovaj Natječaj!

Projekt se provodi uz financijsku potporu Grada Zagreba – Gradskog ureda za obrazovanje, kulturu i šport.

Autor
admin
Datum objave
01.12.11
Kategorija
Novosti
Oznake